W dzisiejszym świecie podróże są na wyciągnięcie ręki, a jedynym ograniczeniem wydaje się być ilość naszego wolnego czasu. Nie musimy jednak więcej stać przed dylematem: towarzystwo pupila czy zwiedzanie dalekich krajów. Zanim jednak wybierzemy się w podróż z naszymi „milusińskimi” warto przemyśleć kilka kwestii.
Niezależnie od tego w jaki sposób będziemy się przemieszczali warto zastanowić się czy nasz towarzysz jest odpowiednio przygotowany.
Podróż ze zwierzęciem samochodem.
W przypadku krótkich podróży samochodem wskazana jest kilku godzinna głodówka, która uchroni pupila przed zwracaniem pokarmu. Jeśli pies lub kot cierpi na chorobę lokomocyjną, warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii. W każdym przypadku leki zostaną odpowiednio dobrane do masy ciała oraz potrzeb zwierzęcia i pozwolą zminimalizować stres towarzyszący jeździe samochodem. Nie należy podawać żadnych środków bez konsultacji z lekarzem. Przy podróżach autem dobrze jest zabezpieczyć naszego pupila w odpowiednie szelki lub transporter, które uniemożliwiają niekontrolowane przemieszczanie się po samochodzie. Podróż w dobrze znanym transporterze lub klatce może stanowić dla zwierzęcia formę odpoczynku, jeśli jest nauczony w domu przebywania w takich warunkach.
Przy dłuższych podróżach trzeba pamiętać o przystankach regeneracyjnych, gdzie podajemy zwierzęciu jedzenie i wodę oraz (w przypadku psów) wyprowadzamy na spacer.
Podróż ze zwierzęciem pociągiem, autobusem lub samolotem.
Przy podróżach pociągiem, autobusem lub samolotem należy sprawdzić wymogi przewoźnika. W przypadku psów czasem niezbędny jest kaganiec. Należy pamiętać, aby był to sprzęt, który pozwoli psu swobodnie oddychać. Proszę zapomnieć o miękkich kagańcach opaskowych, które mają specyficzne zastosowanie w gabinetach weterynaryjnych. Ponadto warto sprawdzić ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie – kwestia ta dotyczy także kotów.
Podróż ze zwierzęciem za granicę.
Inną sprawą są podróże poza granice naszego kraju. Pomimo otwartych granic pies lub kot musi posiadać paszport. W naszym gabinecie wszyscy lekarze są uprawnieni do wystawiania paszportów, otrzymają Państwo także niezbędną pomoc we wszelkich formalnościach. Przed założeniem paszportu zwierzę musi być trwale oznakowane, czyli zachipowane. W naszym gabinecie korzystamy z najwyższej jakości mikrochipów, zgodnych z normami wymaganymi w Unii Europejskiej. Jednocześnie mikrochipy rejestrujemy w międzynarodowej bazie Safe Animal, dzięki czemu możliwe jest szybkie odnalezienie zagubionego psa lub kota. Gdy zwierzę jest trwale oznakowane i zaszczepione przeciwko wściekliźnie, możemy wystawić paszport. Trzeba jednak być czujnym, ponieważ przy pierwszym szczepieniu uzyskuje ono ważność dopiero po 21 dniach od daty szczepienia.
Wszelki inne potrzebne wymagania dostępne są na tej stronie.
Przed wyjazdem warto upewnić się , że nasze zwierzę spełnia wszelkie wymagania prawne do przekroczenia granic. Ponadto przy wyjazdach do poszczególnych krajów nasi lekarze pomogą w doborze odpowiedniej profilaktyki jeśli chodzi o choroby zakaźne. Przede wszystkim pamiętajmy o dobrym samopoczuciu i bezpieczeństwie naszych podopiecznych!
Lek. wet. Katarzyna Piątek