Z racji, że dostajemy coraz więcej pytań odnośnie sensu jak i częstotliwości odrobaczania Państwa podopiecznych, postanowiliśmy odpowiedzieć na kilka nurtujących Was pytań.
Jak może dojść do zarażenia?
Szczenięta mogą zarazić się już w życiu płodowym, a po porodzie zlizując pasożyty z sierści matki, natomiast kocięta mogą się zarazić larwami podczas ssania mleka. Codziennie spacery i kontakt z zanieczyszczoną ziemią lub wodą mogą doprowadzić do przedostania się form inwazyjnych do przewodu pokarmowego naszych pupili. Dużym ryzykiem dla naszych milusińskich jest spożywanie surowego i/lub niebadanego mięsa. W trakcie polowań na mniejsze ofiary (ptaki, gryzonie) również może dojść do zarażenia pasożytami.
Jakie są konsekwencje inwazji pasożytów wewnętrznych?
Zarobaczenie może być szczególnie groźne zwłaszcza dla młodych i osłabionych zwierząt. W trakcie choroby może dojść do anemii, awitaminoz, a w skrajnych przypadkach do zaczopowania przewodu pokarmowego przez nadmierną ilość pasożytów. Zarażone zwierzęta są często chudsze, ich sierść jest matowa, są podatne na czynniki wikłające. Zdarza się jednak, że zwierzęta pozornie zdrowe po rutynowym odrobaczeniu wydalają znaczne ilości dorosłych form nicieni lub tasiemców.
Niektóre z robaków mogą doprowadzić do zachorowań ludzi, dlatego bardzo ważne jest regularne odrobaczanie naszych podopiecznych.
Jak często odrobaczać zwierzęta?
W naszym gabinecie stosujemy się do zaleceń European Scientific Counsel Companion Animal Parasites – ESCCAP (Europejska Rada Naukowa Do Spraw Pasożytów u Zwierząt Towarzyszących). Podstawową zasadą jest określenie ryzyka zarażenia danego zwierzęcia: czy zwierzę biega swobodnie, czy ma kontakt z innymi zwierzętami, czy poluje, czy zjada odchody, padlinę, surowe mięso.
W przypadku braku możliwości określenia ryzyka zarażenia zwierzęcia zalecane jest czterokrotne odrobaczanie w ciągu roku. Badania wykazują, że 1- lub 2-krotna kuracja odrobaczania w ciągu roku nie zapewnia zwierzętom wystarczającej ochrony.
Zachęcamy również do badania kału. Dzięki temu możliwe jest wykrycie jaj pasożytów i dobranie odpowiedniego leczenia. W naszym gabinecie wykonujemy bezpośrednie badanie kału oraz badanie metodą flotacji. Na miejscu posiadamy również szybkie testy diagnostyczne, dzięki którym możliwe jest wykrycie zakażenia układu pokarmowego pierwotniakami.
Jak ustrzec się przed robakami?
Pamiętajmy o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny po kontakcie ze zwierzętami. Bardzo istotne jest regularne usuwanie odchodów zwierzęcych, dzięki czemu ogranicza się skażenie środowiska.
W jaki sposób mogę odrobaczyć zwierzę?
Pamiętajmy, że wszystkie leki muszą być stosowane z przepisu lekarza weterynarii, który zgodnie ze stanem zwierzęcia, jego wagą i wiekiem dobierze odpowiedni środek. Nigdy nie należy podawać środków na „własną rękę”, gdyż nieumiejętne podanie leku może zaszkodzić naszemu pupilowi.
Na rynku dostępnych jest szereg produktów leczniczych, które stosuje się w profilaktyce jak i leczeniu zarażeń pasożytniczych. Stosujemy produkty zarejestrowane, dla których dostępne są badania kliniczne odnośnie skuteczności jak i bezpieczeństwa stosowania.
Zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami, którzy dobiorą odpowiednią terapię dla Państwa towarzyszy!
Lek. wet. Katarzyna Piątek