Kleszcze to drobne pajęczaki należące do rodziny roztoczy. W Polsce występuje 19 gatunków kleszczy. W rozwoju osobniczym wyróżniamy larwę, nimfę oraz osobnika dorosłego. Ich rozmiary wynoszą od 1 mm do 30 mm w zależności od ilości pobranej krwi.
Pasożyty te wyszukują swoich żywicieli dzięki czułym zmysłom reagującym na ciepło, drgania gruntu, feromony, ruch powietrza i zapach. Ugryzienia kleszczy nie bolą, bo pajęczaki wprowadzają do naszego organizmu substancję znieczulające, przeciwkrzepliwe i przeciwzapalne. Kleszcz może przenosić więcej niż jeden patogen, co często prowadzi do występowania nietypowych dla jednej choroby objawów klinicznych. Infekcje są najczęściej przenoszone ze śliną kleszcza w trakcie jego odżywiania się. Pasożyta na skórze trudno jest zauważyć, należy więc dokładnie przeglądać sierść i skórę zwierzęcia po każdym spacerze, a wczepionego kleszcza jak najszybciej usunąć samodzielnie lub prosząc o pomoc lekarza weterynarii.
Kiedy i gdzie najłatwiej spotkać kleszcze?
W ostatnich latach z powodu zmian klimatycznych wydłużył się okres aktywności tych pajęczaków, spotykamy je nawet w środku zimy. Wzmożoną aktywność kleszczy obserwujemy gdy temperatura powietrza wzrasta powyżej 5°C. Przebywają one w lasach, miejskich parkach, na działkach i łąkach. Bytują na niskich roślinach (trawy, krzewy) do wysokości jednego metra przyczepione do spodniej strony liścia, skąd w sposób mechaniczny ściągane są przez człowieka lub zwierzę.
Dlaczego kleszcze są groźne?
Pojawienie się kleszczy jest dla nas oraz psów i kotów nie tylko irytujące ale przede wszystkim niebezpieczne. Ukąszenie prowadzi do miejscowych stanów zapalnych skóry i świądu, ale przede wszystkim stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Największe niebezpieczeństwo ze strony kleszczy wynika z faktu, iż przenoszą one szereg czynników chorobotwórczych (bakterii, wirusów oraz pierwotniaków). Najgroźniejsze choroby odkleszczowe, które diagnozujemy u naszych Pacjentów to babeszioza, borelioza, erlichioza i anaplazmoza. Choroby te mogą powodować trwałe problemy zdrowotne a nawet śmierć, dlatego niezwykle ważne jest aby szybko udać się po pomoc do lekarza weterynarii. W naszym gabinecie wykonujemy badanie hematologiczne, rozmaz krwi oraz testy wykrywające antygeny mikroorgaznizmów. Tylko szybkie i nacelowane leczenie może pomóc nam wygrać z chorobą.
Jak się przed nimi ustrzec?
Opiekunowie zwierząt powinni bezwzględnie chronić je przed pasożytami, mimo że nie każdy kontakt z kleszczem powoduje zakażenie i nie każda infekcja prowadzi do ciężkiej choroby. Ogromna ilość tych pajęczaków występująca na północno-wschodnim obszarze Polski oraz regularność przebywania psów i kotów na świeżym powietrzu wpływa na znaczące ryzyko zakażenia i rozwoju chorób odkleszczowych. W związku z tym zalecamy by chronić psy i koty przed inwazją kleszczy za pomocą skutecznych środków stosowanych we właściwy sposób.
W naszym gabinecie dostępna jest szeroka gama bezpiecznych (przebadanych) preparatów przeciwkleszczowych: olejki/kropleki do wylewania na skórę (spot-on), spraye, obroże i tabletki do żucia. Preparaty te charakteryzują się różnym stopniem skuteczności, składem, sposobem i czasem działania. Najlepiej dobrać je indywidualnie do potrzeb zwierzęcia po konsultacji z naszymi lekarzami weterynarii.
Lek. wet. Karolina Ruszkiewicz